top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Create Design

WNĘTRZA MONOCHROMATYCZNE


Cóż kryje się za słowem monochromia? W sztuce czy grafice jest to użycie tylko jednej barwy w różnych odcieniach. Najczęściej szarości, ale innych kolorów także.


Jak odnosi się to do branży wnętrzarskiej?

W sumie bardzo podobnie :)


Ale od początku.


HISTORIA

Czy to jest nowy trend?

Jak mówi słynne powiedzenie ciężko jest wymyślić koło na nowo ;)

Traktując dosłownie ten styl można powiedzieć, że były momenty w historii, gdzie wnętrza bazowały na jednym kolorze. Nie zawsze wynikało to z zamierzonego pomysłu. Często było efektem ograniczonego budżetu jak i braku dostępności farb, tkanin, podłóg itp.

Jakby się uprzeć to przez ostatnią dekadę nasze mieszkania i domy zdominowane były przez białe lub szare ściany i meble. U niektórych wkradał się ewentualnie dodatek w postaci czerni czy pasteli.


DZIŚ


Śmiało można powiedzieć, że to już zdecydowanie wyższy poziom. Tutaj nie ma przypadków. To rozwiązanie jest zamierzone i bardzo przemyślane.

Monochromatyczne wnętrza to świetny trend, ponieważ sprawdzi się zarówno u osób ceniących spokój, harmonię i zachowawczość oraz odważnych, które uwielbiają kolor i oryginalność.

Jest jednocześnie bardzo łatwy i trudny w realizacji.


Dlaczego używam takich skrajnych określeń co do monochromu?


Dla wszystkich tych osób, które kochają stonowane kolory i są minimalistami jest to świetna opcja, aby wybrać odcienie bieli, beży i ciepłych szarości.

Za pomocą tych kolorów jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze ponadczasowe i przytulne, które będzie dla nas idealnym miejscem do odpoczynku i wyciszenia.

Wybierając jeden kolor nie musimy martwić się o to jakie inne kolory mogłyby pasować. Gdy zobaczymy w sklepie np. fotel w kolorze granatu nie musimy się zastanawiać czy pasuje. Wiemy po prostu, że nie jest do naszego wnętrza.


Monochrom to nie tylko biele, beże czy szarości. To także kolor. I tutaj opcja dla osób, które znów chcą za pomocą barwy w mieszkaniu poczuć się lepiej, postawić na oryginalność i wyrazić siebie. Róż, mięta, granat, zieleń, pomarańcz -każdy kolor możemy zastosować, wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.


Ale dlaczego nie jest prosty?

Ponieważ musimy odróżnić dwie kwestie: kolor i odcień. Wybranie koloru jaki ma dominować w naszym wnętrzu jest łatwe, jednak utrzymanie odpowiedniej tonacji wymaga większego wyczucia i czujnego oka ;)


Zapraszam na przegląd jak to wygląda w praktyce


  1. MONOCHROMATYCZNE WNĘTRZA W ODCIENIACH BIELI, BEŻY I SZAROŚCI

Jak można zauważyć mimo, że pomieszczenia te są w jednym kolorze nie są nudne. Dlaczego? Ponieważ możemy "pobawić się" fakturą.

Bogato zdobiona sztukateria, frezowane fronty mebli, wzorzysty dywan, kafle imitujące marmur czy "mocne" w swej formie krzesła, meble, różnego rodzaju tkaniny, faktury. Dzięki temu, że wszystko utrzymane jest w jednej tonacji daje bardzo ciekawy, harmonijny i elegancki efekt.


zdjęcia pochodzą ze stron: konto na IG berg.interior, www.livein-design.comzdjęcia pochodzą ze stron: www.covetedmagazine.com, www.demidowichdesign.com www.livein-design.com www.malabar.com.pt PinterestMonochrom można także wykorzystać do tego, aby uzyskać bardziej surowy klimat poprzez to, że utrzymamy chłodniejszą tonację , nie damy "ocieplających" dodatków i mniej będziemy wykorzystywać różnych faktur. Zwróćcie uwagę jak można zaszaleć z formą ścian czy wielkością lamp.

Przy kilku kolorach mogłoby czasem być o jeden za dużo.

zdjęcia pochodzą ze stron: www.behance.net, www.casavogue.globo.com, www.home-designing.comzdjęcia pochodzą ze stron: www.covethouse.eu www.dallasbonds.com Pinterest


Monochrom świetnie komponuje się z ideą eko, używaniem naturalnych materiałów jak drewno, ratan czy wiklina. Materiały te dobrze łączą się z ciepłymi beżamizdjęcia pochodzą ze stron: www.covet.house.com www.home-designing.com www.nainoa.com


A czy osoby o dość klasycznym stylu mogą wykorzystać ten trend? Oczywiście!

Przecież nie każdy z nas musi chcieć mieć wszystko co najnowsze, albo po prostu nie podobają mu się wyżej przedstawione przeze mnie opcje.

Klasyka jest także świetną bazą do monochromu. Mimo, że wiele elementów składa się na te wnętrza-sztukateria, frezowania, zdobione sufity i podłogi, tapety, oświetlenie- jest wciąż monochromatycznie.
zdjęcia pochodzą ze stron: konto Ig @designer_batenkov


Producenci tapet także postanowili wyjść na przeciw obecnemu trendowi i oferują przepiękne tapety, które możemy tutaj także wykorzystać.zdjęcia pochodzą ze strony www.home-designing.com


Monochromatyczna przestrzeń jest świetnym rozwiązaniem na aranżację pokoju dla dziecka. W dzisiejszych czasach dzieci posiadają całą masę kolorowych zabawek, książek, domków i piłek. Żeby nie wprowadzać kolejnych bodźców kolorystycznych taka neutralna baza będzie dobrym pomysłem. Nawet z użyciem tapety
zdjęcie pochodzi z konta IG @berg.interior


A oto kilka modeli tapet. Czasami to od niej warto zacząć jako od punktu wyjściowego i pod nią dobierać meble, podłogi i dodatki.

zdjęcia pochodzą ze stron: www.allegro.pl www.ubierzswojesciany.pl www.wallart.com.pl


Z monochromem można pójść także o krok dalej zastosowując jeden z elementów wnętrza np. fotel, kanapę czy krzesła w najciemniejszym odcieniu z naszej wybranej palety kolorystycznej. Jest nadal neutralnie, ale z dodatkiem kropki nad i.
zdjęcia pochodzą ze stron: www.i.pinimig.com www.ignant.com


A co jeśli Twoja natura jest rozdarta? ;) Lubisz zarówno te wszystkie biele, beże i szarości, ale też ciągnie Cię do koloru? Jest i na to rozwiązanie.

Podobne do wyżej wymienionego. Postawmy na bazę całego wnętrza w monochromatycznym klimacie i dopełnijmy to np. kanapą w mocnym kolorze.

Efekt będzie niesamowity. Jest to dobra metoda na podkreślenie pięknego mebla. Nie będzie miał on konkurencji w reszcie elementów aranżacji.zdjęcia pochodzą ze stron: www.covetedmagazine.com www.elldecor.com Ig @berg.interior


Tak samo ma się to do pokoi dziecięcychzdjęcia z IG @studia_54


2. MONOCHROMATYCZNE WNĘTRZA W KOLORZE


A teraz czas na kolor, który powraca do nas po wielu latach nieobecności.

Nie mogło go zabraknąć w połączeniu z tym trendem.

Tutaj dowolność jest także spora. Zależy to tylko od Ciebie w jakim kolorze będziesz czuć się najlepiej. Przy wyborze koloru warto wziąć pod uwagę nie tylko osobiste upodobania i preferencje, ale także psychologię koloru.

Zupełnie inaczej jest dany kolor lubić, mieć nawet w tej barwie pół garderoby a inaczej jest otaczać się nim w danym pomieszczeniu jako w monochromie.


Kolor niebieski kojarzy się z niebem czyli harmonią i spokojem. Daje poczucie bezpieczeństwa. Odbierany jest jako kolor pozytywny.


zdjęcia pochodzą ze stron www.wmagazine.com www.houseandhome.com www.architecturaldigest.com


Czerwień, róż, pomarańcz to kolejne propozycje. To na pewno kolory zdecydowane, energetyczne i mocne. Jednak coraz częściej możemy je zauważyć w zagranicznych projektach


zdjęcia pochodzą ze stron: www.covetedmagazine.com www.covethouse.eu www.domodeco.fr www.frenchyfancy.com www.keeleymcclearyinteriors.com


Zieleń-kolor nadziei przy którym nasze oczy odpoczywają. Bardzo lubię ten kolor i jego całą paletę odcieni. Zauważcie że drzwi, framugi, listwy, meble a nawet ramki są w tym samym kolorze. To częsty sposób nam kolorowy monochrom.

zdjęcia pochodzą ze stron www.jaymeesrp.com www.franceandson.com


Ja w jednym ze swoich projektów także postawiłam na monochrom w zieleni. Jest to domowe biuro, które świetnie nastraja do pracy, ale także jest strefą wypoczynku.


projekt www.createdesign.pl


Tapety w jednej tonacji zdecydowanego koloru także mogą być bazą do mono wnętrz.tapety pochodzą z www.ubierzswojesciany.pl www.wallart.com.plDla wielbicieli ciemnych wnętrz znalazłam coś w graficie.zdjęcia pochodzą ze stron: www.covetedmagazine.com www.covet.house.comI ostatnim trendem związanym z dzisiejszym zagadnieniem jest taki skrajny minimalizm i surowość, którą od pewnego czasu zauważyłam w wielu zagranicznych magazynach.

Ja jeszcze akurat w tym temacie nie mam do końca zdania na ile mi się to podoba i na ile widzę szanse na przyjęcie się tego w naszych domach.

Dostrzegam chyba tylko póki co tęsknotę do natury, wyciszenia, spokoju i chęci odcięcia się od nadmiernej ilości bodźców, które towarzyszą nam w XXI wieku.zdjęcia pochodzą ze stron www.alfredo.design.com www.hightyle.interior.com


Co myślicie o monochromatycznych wnętrzach? Preferujecie je w stonowanych barwach czy zdecydowanych kolorach?


Klaudia


bottom of page